Видео – обраќање на претседателот Пендаровски на свеченоста по повод Денот на наставата на турски јазик

27 декември 2023 | Обраќања

Претседателот Стево Пендаровски преку видео – порака се обрати  на свеченоста, што по повод 21 Декември – Денот на наставата на турски јазик, ја организираше здружението „Уфук“.

Почитувани претставници на здружението „Уфук“,

Ви благодарам за поканата да се обратам на овој свечен настан. За жал, поради претходно превземени обврски, не можам да бидам меѓу вас на оваа важна свеченост. Но, дозволете со оваа порака да ве поздравам, да ви го честитам 21 Декември – Денот на наставата на турски јазик и да споделам со вас неколку мои согледувања на оваа тема.

Можноста за образование на мајчин јазик е суштинска демократска вредност што придонесува за развој на културниот плурализам во едно општество. Правото да се говори и твори на сопствениот јазик е едно од најзначајните човекови права, преку кои се чува и промовира и личниот и идентитетот на целата етничка заедница.

Во Република Северна Македонија се негува долга традиција на соживот. Со право можеме да се гордееме со достигнувањата на сите етнички заедници кои се дел од нашето мултиетничко и мултијазично општество.

Како лојални македонски граѓани, припадниците на турската заедница придонесуваат за развојот и напредокот на нашата заедничка татковина. За тоа зборуваат и признанијата што вечерва се доделуваат за особен придонес на турската заедница. Освен што се вреден дел на домашниот мултиетнички мозаик, Турците се и мост на поврзување со пријателска Република Турција.

Почитувани,

И во најтешките периоди за македонската демократија, здружението „Уфук“ не отстапи од хоризонтот на прогресивните вредности. Залагајќи се за европската и евроатлантската интеграција на нашата држава, „Уфук“ беше и останува да биде глас на младите Турци кај нас.

Изразувајќи благодарност за вашите досегашни заложби, ве повикувам и во иднина, заедно, да продолжиме во градењето подобра и попросперитетна иднина за сите нас.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Заедничка иницијатива за климатска акција  – искуства од  28. Самит за климатски промени

Заедничка иницијатива за климатска акција – искуства од 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети лабораторијата за мерење на квалитетот на воздухот во рамки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и учествуваше во дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција  - искуства од  28. Самит за климатски...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Жарко Димитриоски, претседател на Асоцијацијата на млади претприемачи во Стопанската комора на Северна Македонија, Тим-40. Димитриоски го запозна претседателот Пендаровски со активностите на нивната асоцијација, како и...

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за  лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Кабинетот на претседателот, во рамки на Отворен кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Мирче Ацев“ и лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци од Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Претседателот Стево Пендаровски денеска во книжарницата „Сакам книги“ оствари средба со писателката Оља Петрушевска Томева. Истакнувајќи дека речиси и да нема сличност меѓу пишувањето и нејзината примарна професија...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи, изразувајќи...