Граѓаните со свои предлози можат да се вклучат во изработката на МКД2030

17 февруари 2022 | Соопштенија

Со цел да креираме политики кои ќе бидат долгорочни, одржливи и консензуално поддржани, а во насока на транспарентност на процесот за изработка на Рамката за развој МКД2030, граѓаните и сите заинтересирани чинители во општеството имаат можност да достават свои предлози, ставови и мислења со директно испраќање преку интернет страницата www.mkd2030.mk посветена на Рамката за развој МКД2030.

Интернет страницата www.mkd2030.mk  е со цел информирање и запознавање на пошироката јавност со МКД 2030, како Рамка за развој на Република Северна Македонија и стратешки документ кој се изготвува на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Интернет страницата ги сублимира информациите и активностите поврзани со МКД2030, што претставува овој документ и која е неговата цел, како се изработува и кој учествува во неговата подготовка.

Преку овој отворен процес на консултации настојуваме да создадеме конкретни и конструктивни решенија, коишто ќе претставуваат реален интерес за граѓаните и ќе придонесат за развој на државата и општеството.

Вклучете се преку www.mkd2030.mk

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Берлински процес 2022 - Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, во соработка...

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска го посети Државното средно училиште за образование и рехабилитација „Искра“ во  Штип кадешто присуствуваше на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост. [gallery...

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го посетија ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев" - Битола....

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во...

Средба на претседателите Пендаровски и Штајнмајер со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

Средба на претседателите Пендаровски и Штајнмајер со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска во Старата чаршија во Скопје остварија средба со Алумни членови на Претседателскиот центар за политичко образование и стипендисти на партнерските...