Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на Битола

8 јуни 2022 | Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска при денешната посета на Битола го посети ОУ „Ѓорги Сугарев“ по повод прославата на матурата на учениците од Центарот за поддршка на учењето на деца со попреченост каде што со специјалните едукатори и рехабилитатори разговараше за тековните активности и одвивањето на наставата, додека учениците изведоа рецитации и танцувачка нумера. Во училиштето, сопругата на претседателот го посети и кабинетот за сензорна интеграција при што директорот на училиштето, Роберт Филиповски ја запозна со предизвиците со кои се соочуваат при реализирањето на активностите.

По повод отворањето на Школата за дијабетичари во oпштина Битола, г-а Ѓоргиевска оствари средба со Здружението на дијабетичари од oпштина Битола на којашто беше информирана за плановите за реализација на едукативната програма и важноста на едукацијата за превенирање, рано откривање и адекватен третман на ова заболување.

Сопругата на претседателот ги посети и студијата на дизајнерките и претприемачки „Le Brand“ на Лили Кадинска и „Minnimal“ на Марија Десанова и Билјана Силјановска, како дел од нејзините активности за поддршка на жените занаетчики и претприемачки во земјава. Во студиото на дизајнерката Лили Кадинска ѝ беше претставен процесот на изработка на различни креации и плановите за иднина, a дополнително беше информирана дека дел од приходите кои ги остварува при продажбата на некои од производите ги донира во фонд за поддршка на жените жртви на насилство и самохрани мајки. Во ателјето на дизајнерките Марија Десанова и Билјана Силјановска ѝ беше претставена најновата колекција и беше информирана за иновативниот начин на произведување и продавање на облека. Во разговорите г-а Ѓоргиевска беше запозната со предизвиците со кои се соочуваат жените кои отпочнуваат и развиваат бизниси во земјата, како и потенцијалот кој го носи женското претприемништво за поддршка на економскиот развој на земјава.

Посетата на Битола, сопругата на претседателот ја заврши со посетата на кафетеријата „Улаф сте“ во Старата битолска чаршија којашто ја менаџираат лица со оштетен слух. Во неформалниот разговор со вработените, г-а Ѓоргиевска ја слушна нивната животна приказна која ги мотивира и другите да веруваат во себе и да креираат успешни приказни.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август - Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака: „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи...

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, денеска го посети манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе...