Средба на претседателот Пендаровски со Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет

Средба на претседателот Пендаровски со Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет. На средбата се разговараше за заложбите и преземените активности на Меѓународниот олимписки комитет во насока на промоција...

Средба на претседателот Пендаровски со Мајк Зафировски и претставници на „Македонија 2025“

Средба на претседателот Пендаровски со Мајк Зафировски и претставници на „Македонија 2025“

Претседателот Пендаровски денеска го прими Мајк Зафировски, ко-основач на „Македонија 2025“, заедно со претставници на организацијата. На средбата се разговараше за заклучоците и за првичните реакции од 11-то издание на самитот на...

Средби на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со жени претприемачки

Средби на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со жени претприемачки

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во Скопје и Тетово оствари средби со жени претприемачки кои го негуваат и пренесуваат културното наследство преку изработка на уникатни ракотворби на традиционални македонски и албански народни носии. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на ФПСМ, Угриновски

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на ФПСМ, Угриновски

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Јовица Угриновски во својство на претседател на Федерацијата за планинарство на Северна Македонија - Скопје (ФПСМ). На средбата претседателот на ФПСМ, Угриновски, го запозна...

Средба на претседателот Пендаровски со група граѓани

Средба на претседателот Пендаровски со група граѓани

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на нивно барање прими група граѓани, жители на ул. „Питу Гули“ од Скопје, а во врска со градежни работи кои се изведуваат во непосредна близина на оваа улица. Адвокатката Сузана Јошевска – Атанасовска, која е правен застапник...

Претседателот Пендаровски на средба со делегација на Управувачката група за демократски развој при шведскиот Парламент

Претседателот Пендаровски на средба со делегација на Управувачката група за демократски развој при шведскиот Парламент

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Управувачката група за демократски развој при Парламентот на Кралството Шведска (Риксдаг), која престојува во работна посета на Република Северна Македонија, во рамки на билатералната соработка меѓу...

Средба на претседателот Стево Пендаровски со Енес Ибрахим, претседател на Партијата за движење на Турците

Средба на претседателот Стево Пендаровски со Енес Ибрахим, претседател на Партијата за движење на Турците

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими претседателот на Партијата за движење на Турците, Енес Ибрахим. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за севкупните активности на партијата насочени кон натамошно...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници (МАТВП). Претставниците на асоцијацијата го запознаа претседателот Пендаровски со нивната работа и заложбите...

Средба со Робин Ниблет, директорот на Кралскиот институт за надворешни работи

Средба со Робин Ниблет, директорот на Кралскиот институт за надворешни работи

Претседателот Пендаровски своето учество на 58. Минхенска безбедносна конференција го заокружи со средба со директорот на Кралскиот институт за надворешни работи, д-р Робин Ниблет. Надворешната политика на Северна Македонија, предизвиците на евроинтегративниот пат,...

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот премиер Петков

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот премиер Петков

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари кратка средба со претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков. Соговорниците дискутираа за динамиката на работните групи, продуктивноста на тој план и...

Средба на претседателот Пендаровски со Ричард Мур, директорот на МИ6

Средба на претседателот Пендаровски со Ричард Мур, директорот на МИ6

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари кратка средба со директорот на британската безбедносна агенција, МИ6. Соговорниците разменија мислења и информации за политичките и безбедносните случувања во нашиот и...

Средба Пендаровски – Солана на маргините на Минхенската конференција

Средба Пендаровски – Солана на маргините на Минхенската конференција

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, денеска претседателот Пендаровски се сретна со Хавиер Солана - поранешен генерален секретар на НАТО, Висок претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ и министер за надворешни работи на...