Сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во Демир Капија на одбележување на Меѓународниот ден на жената од руралната средина

16 октомври 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на Претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска денеска присуствуваше и се обрати на одбележувањето на Меѓународниот ден на жената од руралната средина, настан што во организација на Националната федерација на фармери и Мрежата за рурален развој на Северна Македонија, а со поддршка на Шведската организација за развој We Effect, се одржа во Демир Капија, Кралска винарија Марија.

Сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во своето обраќање рече дека постигнувањето на целосна рамноправност на руралната жена во општеството преку обезбедување на социјален развој, економска самостојност, поддршка за женско лидерство и развој на заедницата преку потенцијалот и перспективата на руралната жена е неопходност на глобално ниво.

Таа посочи дека руралните жени кои традиционално го прехрануваат семејството играат клучна улога во обезбеденоста на домаќинствата со храна и се основа на руралната економија работејќи како земјоделци, сезонски работници, но и рурални претприемачи. Ѓоргиевска порача дека е потребно да се истакне потребата од економско јакнење на руралната жена, нејзино поголемо инволвирање во креирањето на земјоделските политики, како и заедничката борба против дискриминацијата и традиционалните бариери кои најчесто се пречка за едукацијата и развојот на руралните жени.

Сопругата на Претседателот во обраќањето ја изрази нејзината поддршка и заложба за изградба на родово-сензитивно општество и подеднакво учество на жените од руралните средини во секој животен и општествен сегмент.

На настанот се одржа и јавна дискусија „Улогата на руралната жена во економскиот развој на руралните средини“ и се промовираа успешни приказни за жени од руралните средини и нивните бизниси.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“ што се одржа во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а по повод...

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...