Претседателот Пендаровски „Лице в лице“ во Кратово

6 ноември 2023 | Лице в лице со претседателот, Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ денеска го посети Кратово.

Претседателот Пендаровски беше пречекан од професорот по стручни предмети во угостителско – туристичката струка во средното училиште „Митко Пенџуклиски“, Младен Мицевски, кој со дел од неговите ученици пред претседателот презентираа рачни изработки во духот на македонската традиција, плетени изработки, столарски и грнчарски производи, како и јадења подготвени на традиционален кратовски начин.

Мицевски заедно со професорката по економски предмети Драгана Андреева Јакимова, настојуваат да ги откријат талентите на учениците и да ги мотивираат да ги преточат нивните вештини во креативни бизнис идеи. На тој начин, учениците ќе ги зачуваат вредностите на Кратово и промовирајќи го градот ќе придонесуваат за развојот на руралниот туризам.

Во разговорот со претседателот Пендаровски тие ја нагласија важноста од комбинирање на стручното образование и бизнисот, како и примената на традиционалните занаети следејќи ги современите модерни текови. Двајцата професори го информираа претседателот дека во моментов активно и ентузијастички работат со околу педесетина ученици, а покрај поттикнување на претприемништвото, нивните активности имаат и хумана димензија – дел од традиционалните изработки ги донираат на лица со попреченост.

Мицевски кој работејќи како туристички водич има голем придонес во афирмација и промоција на Кратово, на претседателот Пендаровски му го претстави и богатото културно – историско наследство и природните реткости на градот, познатите кратовски борови од 14 век, средновековната Саат-кула, старата Ајдучка чаршија, муралот на занаетчиите, како и муралот во чест Вања Лазарова изработен по повод 30 годишнината од нашата независност.

Во Кратово, претседателот Пендаровски ја посети и занаетчиската работилница на ковачот Мијалче Нушев, еден од малкутемина активни занаетчии во Кратово, кој ковачкиот занает го наследил од својот татко со желба да ја одржи традицијата.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...