Отворен Кабинет со членови на Советот на млади на општина Гостивар и студенти од Архитектонски факултет – Скопје

31 јануари 2024 | Отворен Кабинет, Соопштенија

Во рамки на Отворен Кабинет членови на Советот на млади на општина Гостивар и студенти од Архитектонски факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, денеска го посетија Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

За време на средбата со претседателот Пендаровски поразговараа за неговата работа и надлежности, а разменија и мислења за актуелните состојби во доменот на нивните кариерни и професионални интереси.

Во рамки на посетата на просториите на Кабинетот во коишто се реализираат официјалните и работните средби, се запознаа со историјатот на објектот и начинот на функционирање на институцијата. Во Мозаик салата го разгледаа импозантниот диптих „Македонија – светла земја“ и „Македонија земјата памети“ – дело на современиот уметник, академик Глигор Чемерски.

Во фоајето, студентите од архитектонскиот факултет имаа можност да ја разгледаат изложбената поставка „Лабораторија од минатото за иднината: Приказни за Летната школа по архитектура во манастирот Св. Јоаким Осоговски, 1992-2017“ со која, државата се претстави на Венециско биенале 2023.

Отворен Кабинет континуирано овозможува директни средби на граѓаните со претседателот Стево Пендаровски. Досега Кабинетот го посетиле илјадници граѓани од различни возрасти и занимања, студенти од земјава и од странство, како и ученици од основни и средни училишта од земјава.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“ денеска во селото Требош, Општина Желино ја посети компанијата „Везе шари“. За време на посетата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековната работа на компанијата, која...

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...