Takimi i Presidentit Pendarovski me ambasadorët e vendeve të Grupit të Vishegradit

14 Mars 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot u takua me ambasadorët e katër vendeve anëtare të Grupit të Vishegradit, të akredituar në Maqedoninë e Veriut, ambasadorin e Polonisë, Vojcieh Ticinjski, të Çekisë, Jarosllav Lludva, tëë Sllovakisë, Henrik Markush dhe të Hungarisë, Laslo Ishtvan Duks

Në këtë takim u përshëndet bashkëpunimi i vazhdueshëm me vendet e Grupit të Vishegradit, duke theksuar mbështetjen e tyre parimore për procesin eurointegrues të vendit tonë, si dhe solidaritetin dhe gatishmërinë e tyre për ndihmë praktike dhe shkëmbimin e përvojave eksperte në këtë proces.

Në këtë drejtim, Presidenti Pendarovski theksoi se duke pasur parasysh rrethanat aktuale gjeopolitike, zhbllokimi i integrimeve evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe fillimi i menjëhershëm i negociatave për anëtarësim në BE janë jashtëzakonisht të rëndësishme për stabilitetin dhe sigurinë afatgjate të rajonit.

Në kontekst të luftës në Ukrainë u rikonfirmua qëndrimi se Maqedonia e Veriut e dënon fuqishëm invazionin rus dhe në përputhje me mundësitë dhe kapacitetet është e gatshme të ofrojë mbështetje humanitare në lidhje me krizën e refugjatëve.

Gjithashtu u shkëmbyen mendime mbi efektet e mundshme të agresionit rus në rajonin më të gjerë nga aspekti i sigurisë, si dhe mbi implikimet ekonomike dhe modalitetet për ballafaqimin me sfidat.

Bashkëbiseduesit shprehën gatishmërinë për zmadhimin dhe përforcimin e bashkëpunimit ndërmjet vendeve të Grupit të Vishegradit dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor, si dhe për të mundësuar funksionalitetin dhe dukshmërinë e mjeteve të Fondit për Ballkanin Perëndimor kushtuar zhvillimit dhe mbështetjes së rajonit tonë.

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....