Средба на претседателката Сиљановска Давкова со шведската амбасадорка Ами Ларсон Џеин

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со шведската амбасадорка Ами Ларсон Џеин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Кралството Шведска, Ами Ларсон Џеин. На средбата беа разменети мислења за развојот на севкупните билатерални односи, за перспективите за продлабочување на развојната соработка, како и за...
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова го врачи мандатот на Христијан Мицкоски за состав на Влада

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова го врачи мандатот на Христијан Мицкоски за состав на Влада

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, врз основа на член 84 алинеjа прва, а во согласност со член 90 став 1 од Уставот, денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во својата изјава, претседателката...
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во Охрид се сретна со македонскиот атлетичар Дарио Ивановски

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во Охрид се сретна со македонскиот атлетичар Дарио Ивановски

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Вила Билјана во Охрид се сретна со македонскиот атлетичар на средни и долги патеки, маратонецот Дарио Ивановски, којшто утре ќе се натпреварува на 8. издание на Атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“. Претседателката...
Претседателката Сиљановска Давкова ја прими гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска

Претседателката Сиљановска Давкова ја прими гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими Анита Ангеловска-Бежоска, гувернерка на Народната банка на Република Северна Македонија. На средбата, прва по нејзиното стапување на функцијата, претседателката Сиљановска Давкова беше информирана за...