Обраќање на претседателот Пендаровски на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност

Обраќање на претседателот Пендаровски на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност

Претседателот Стево Пендаровски вчера попладне во Њујорк се обрати на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност, на тема „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку ефективен мултилатерализам: одржување на...

Претседателот Пендаровски во Њујорк на работна средба со потпретседателот на Европската Комисија Жозеп Борел и лидерите од регионот

Претседателот Пендаровски во Њујорк на работна средба со потпретседателот на Европската Комисија Жозеп Борел и лидерите од регионот

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, вчера попладне присуствуваше на средба којашто за лидерите на земјите од Западен Балкан ја организираше потпретседателот на Европската Комисија и висок...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати пред Советот за безбедност на ОН

Претседателот Пендаровски ќе се обрати пред Советот за безбедност на ОН

Претседателот Стево Пендаровски, кој ја предводи македонската државна делегација на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, денеска ќе се обрати пред Советот за безбедност, на отворената дебата на тема: „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со кралот на Јордан, Абдула Втори

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со кралот на Јордан, Абдула Втори

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, оствари средба со кралот на Јордан, Абдула Втори. На средбата беше констатирано дека билатералните односи меѓу двете...

Обраќање на претседателот Пендаровски на Меѓународната конференција „Социјалната работа и социјалната политика во време на глобални кризи“

Обраќање на претседателот Пендаровски на Меѓународната конференција „Социјалната работа и социјалната политика во време на глобални кризи“

Претседателот Стево Пендаровски преку видео порака се обрати на учесниците на Меѓународната конференција „Социјалната работа и социјалната политика во време на глобални кризи“, во организација на Институтот за Социјална работа и социјална политика, што се одржува од...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Кипар, Никос Христодулидис

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Кипар, Никос Христодулидис

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, оствари билатерална средба со претседателот на Кипар, Никос Христодулидис. На средбата се разговараше за односите меѓу...

Активности на претседателот Пендаровски во рамки на 78. сесија на Генералното Собрание на Обединетите Нации

Активности на претседателот Пендаровски во рамки на 78. сесија на Генералното Собрание на Обединетите Нации

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне по македонско време во Њујорк ќе присуствува на отворањето на генералната дебата на 78. сесија на Генералното Собрание на Обединетите Нации. Предвидено е претседателот Пендаровски да се обрати на генералната дебата во...

Претседателот Пендаровски се обрати на Самитот за Целите за одржлив развој

Претседателот Пендаровски се обрати на Самитот за Целите за одржлив развој

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното Собрание на Обединетите Нации, денеска присуствуваше на отворањето на Политичкиот форум на високо ниво за одржлив развој под покровителство на Генералното Собрание и се обрати на лидерскиот дијалог...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со германскиот канцелар Шолц

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со германскиот канцелар Шолц

Претседателот Стево Пендровски, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, денеска во Њујорк оствари средба со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц. На средбата беше разговарано за билатералната соработка меѓу Северна Македонија и...

Претседателот Пендаровски во Њујорк ќе се обрати на Самитот за Целите за одржлив развој

Претседателот Пендаровски во Њујорк ќе се обрати на Самитот за Целите за одржлив развој

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното Собрание на Обединетите Нации, денеска попладне по македонско време ќе присуствува на отворањето на Политичкиот форум на високо ниво за одржлив развој под покровителство на Генералното Собрание и ќе...

Претседателот Пендаровски ја предводи државната делегација на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации

Претседателот Пендаровски ја предводи државната делегација на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации

Претседателот Стево Пендаровски, од 18 до 22 септември 2023 година, ќе ја предводи државната делегација на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Претседателот Пендаровски на 22 септември 2023 година, петок, ќе се обрати на Генералната...

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод возобновување на „Клубот на одговорни бизниси“

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод возобновување на „Клубот на одговорни бизниси“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати по повод возобновувањето на „Клубот на одговорни бизниси“ на здружението „Конект“, што се одржа под негово покровителство, а како дел од проектот на УСАИД „Партнерства за донирање“. [gallery...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.