Обраќање на претседателот Пендаровски во Трговската и индустриската комора Антверпен – Васланд

Обраќање на претседателот Пендаровски во Трговската и индустриската комора Антверпен – Васланд

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на работната посета на Кралството Белгија, денеска се обрати во Трговската и индустриска комора Антверпен - Васланд (VOKA), каде што беше одржана презентација на економските потенцијали и инвестициските можности во Северна...

Работна посета на претседателот Стево Пендаровски на Кралството Белгија

Работна посета на претседателот Стево Пендаровски на Кралството Белгија

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 23 мај 2023 година, ќе престојува во работна посета на Кралството Белгија. Во рамки на посетата, претседателот Пендаровски ќе има аудиенција кај Кралот Филип и ќе оствари средби со премиерот на Кралството Белгија,...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Полска, Кжиштоф Гжелчик

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Полска, Кжиштоф Гжелчик

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Полска, Кжиштоф Гжелчик. Посакувајќи му добредојде во нашата држава на амбасадорот Гжелчик, претседателот Пендаровски го реафирмираше задоволството од високо...

Средба на претседателот Пендаровски со Герт Јан Копман, генералниот директор и Микела Матуела, в.д. директорка за Западен Балкан на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на ЕК

Средба на претседателот Пендаровски со Герт Јан Копман, генералниот директор и Микела Матуела, в.д. директорка за Западен Балкан на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на ЕК

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Герт Јан Копман, генералниот директор и Микела Матуела, вршителка на должност директорка за Западен Балкан на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на Европската Комисија. На средбата се...

Претседателот Пендаровски се обрати на промоцијата на книгата „Политичка партиципација на лицата со попреченост“

Претседателот Пендаровски се обрати на промоцијата на книгата „Политичка партиципација на лицата со попреченост“

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше и се обрати на промоцијата на книгата „Политичка партиципација на лицата со попреченост“ од авторот Теодор Богоевски. Во продолжение е интегралниот текст од обраќањето на...

Обраќање на панел-дискусијата „Иднината на проширувањето на ЕУ – Кои се придобивките за Северна Македонија и Европската Унија?“

Обраќање на панел-дискусијата „Иднината на проширувањето на ЕУ – Кои се придобивките за Северна Македонија и Европската Унија?“

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на панел-дискусијата „Иднината на проширувањето на ЕУ – Кои се придобивките за Северна Македонија и Европската Унија?“, што во организација на Канцеларијата на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Скопје, Европското движење и...

Претседателот Пендаровски учествуваше на лидерскиот состанок на БЦБП „Руската агресија врз Украина: нов моментум за проширување на ЕУ?“

Претседателот Пендаровски учествуваше на лидерскиот состанок на БЦБП „Руската агресија врз Украина: нов моментум за проширување на ЕУ?“

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на лидерскиот состанок во организација на Белградскиот центар за безбедносна политика, насловен „Руската агресија врз Украина: Нов моментум за проширувањето на EУ? " Претседателот...

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје го посетија Кабинетот на Претседателот

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје го посетија Кабинетот на Претседателот

Денеска во посета на Кабинетот на Претседателот престојуваа студенти од прва, втора, трета и четврта година на Правниот факултет „Јустинијан Први“, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод 17 Мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод 17 Мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата

По повод 17 мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата, претседателот Стево Пендаровски ја упати следната порака: „На Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата, да се потсетиме на важноста да ја...

Учество на сопругата на претседателот на панел дискусија „Семејно насилство – потенцијални жртви и последици“

Учество на сопругата на претседателот на панел дискусија „Семејно насилство – потенцијални жртви и последици“

Сопругата на претседателот Пендаровски, г-а Елизабета Ѓоргиевска имаше воведно обраќање на панел дискусијата „Семејно насилство - потенцијални жртви и последици“ што се одржа на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, организирана од Европското здружение на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“

Обраќање на претседателот Пендаровски на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за слобода. Во продолжение е интегралниот текст од обраќањето на претседателот...

Средба на претседателот Пендаровски со Мануел Сарацин, специјален пратеник на Владата на Сојузна Република Германија

Средба на претседателот Пендаровски со Мануел Сарацин, специјален пратеник на Владата на Сојузна Република Германија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Мануел Сарацин, специјалниот пратеник на Владата на Сојузна Република Германија за Западен Балкан. На средбата се разговараше за процесот на европските интеграции на земјава, состојбите во регионот на Западен Балкан и...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.