Select Page

Медиа Центар

Претседател на Република Северна Македонија

Сите вести:

Одликување на Бигорскиoт манастир „Свети Јован Крстител“ со Орден за заслуги за Република Северна Македонија

Одликување на Бигорскиoт манастир „Свети Јован Крстител“ со Орден за заслуги за Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го одликува Бигорскиoт манастир „Свети Јован Крстител“ со Орден за заслуги за Република Северна Македонија,  за зачувувањето и за продолжувањето на илјадагодишната традиција и за придонесот во негувањето на духовното и на...

Интервју на претседателот Пендаровски за Фајненшл тајмс

Интервју на претседателот Пендаровски за Фајненшл тајмс

Северна Македонија се бори со демографски предизвик  Намалувањето на бројот на населението е најголемиот тест со кој се соочува Балканот, вели претседателот на најновата членка на НАТО. Демографското опаѓање е најголемиот предизвик на Балканот, рече Стево Пендаровски,...

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на ТВ Телма

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на ТВ Телма

Претседателот Стево Пендаровски во емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма, говореше за повеќе актуелни теми и одговараше на прашања за Договорот за добрососедство со Република Бугарија, пописот, одлуките за вонредна состојба, состојбата со КОВИД-19. Претседателот...

Обраќање на сопругата на претседателот на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“

Обраќање на сопругата на претседателот на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“

Сопругата на претседателот, г-а Елизабета Ѓоргиевска  вчеравечер присуствуваше и се обрати на отворањето на второто издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“ во чии рамки беше отворена изложба на илустрации на  доајенот на...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонската горанска заедница

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонската горанска заедница

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Македонската горанска заедница од Косово во состав: Авнија Рахте, претседател на заедницата, придружуван од Кенан Скендароски и Аце Димоски. Претставниците на Македонската горанска заедница го информираа...

Чествување на 11 Октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ

Чествување на 11 Октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ

 Делегации од Кабинетот на Претседателот денеска по повод 11 Октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ, положија свежо цвеќе пред: - Спомен - Костурницата во Куманово, - Споменикот на Методија Андонов - Ченто, Споменикот на Кузман Јосифовски - Питу,...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

Порака од претседателот Пендаровски по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати порака по повод 11 Октомври - Денот на народното востание. Во продолжение е интегралниот текст од пораката на претседателот Пендаровски. Почитувани граѓани, Карактерот на еден народ се цени според...

Средба на претседателот Пендаровски со словачката претседателка Чапутова

Средба на претседателот Пендаровски со словачката претседателка Чапутова

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по своето обраќање на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020“, во Братислава, попладнево во Претседателската Палата се сретна со Сузана Чапутова, претседателка на Словачката Република. Претседателот...

Претседателот Пендаровски се обрати на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020“ во Братислава

Претседателот Пендаровски се обрати на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020“ во Братислава

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020“ во Братислава, на тема „Западен Балкан по Ковид-19“. Потенцирајќи го извештајот на Европската Комисија од 2016-та година во којшто нашата земја се посочуваше како...

Средба на претседателот Пендаровски со Мирослав Лајчак, специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и други прашања за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со Мирослав Лајчак, специјален претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина и други прашања за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020”, денеска во Братислава оствари средба со Мирослав Лајчак, специјален претставник на Европската Унија за дијалогот Белград – Приштина и други прашања за Западен...

Средба на претседателот Пендаровски со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји

Средба на претседателот Пендаровски со Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји. Комесарот Вархеји на претседателот Пендаровски му го предаде Извештајот на Европската...

Предавање на тема “Ковид 19 – предизвици, подготовка за евентуален нов бран, досегашни искуства и лекување“ во Кабинетот на Претседателот

Предавање на тема “Ковид 19 – предизвици, подготовка за евентуален нов бран, досегашни искуства и лекување“ во Кабинетот на Претседателот

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, вчеравечер се одржа предавање на тема “Ковид 19 - предизвици, подготовка за евентуален нов бран, досегашни искуства и лекување“. На настанот свои излагања имаа министерот за здравство Венко Филипче; Џихан...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.

Контакт за медиуми

Билјана Радева  
тел: +389 2 3253 126
моб: +389 76 45 55 45
e-mail:  [email protected]

Катерина Цаневска Арсовска
тел: +389 2 3253 113
моб: +389 76 45 55 46
e-mail: [email protected]

Елена Ставровска
тел: +389 2 3253 112
моб: +389 71 344 432
e-mail: [email protected]office.mk

Pin It on Pinterest