Претседателот Пендаровски постави нови амбасадори во Словачка, Канада, Норвешка, Белгија и Бугарија

Претседателот Пендаровски постави нови амбасадори во Словачка, Канада, Норвешка, Белгија и Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на своите уставни надлежности, денеска потпиша укази за поставување на должноста вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија во Словачката Република, во Канада, во Кралството Норвешка, во Кралството...

Претседателот Пендаровски и претседателот Матарела положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Претседателот Пендаровски и претседателот Матарела положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела на Република Северна Македонија, денеска претседателот Пендаровски и претседателот Матарела положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св....

Средба со генералот Весли Кларк, поранешен командант на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа

Средба со генералот Весли Кларк, поранешен командант на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими генералот Весли Кларк, поранешен командант на Врховната сојузничка команда на НАТО за Европа. На средбата се разговараше за актуелните регионални и безбедносни прашања, состојбите во регионот и беа разменети мислења за...

Прес-конференција Пендаровски-Матарела: Италијанска поддршка на политиката на проширување на ЕУ и за македонските евроинтеграции

Прес-конференција Пендаровски-Матарела: Италијанска поддршка на политиката на проширување на ЕУ и за македонските евроинтеграции

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет средбата, се...

Започна официјалната посета: Претседателот Пендаровски го пречека италијанскиот претседател Серџо Матарела

Започна официјалната посета: Претседателот Пендаровски го пречека италијанскиот претседател Серџо Матарела

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. [gallery...

Сочувство од претседателот Пендаровски по повод смртта на Нејзиното Величество, Кралицата Елизабета II

Сочувство од претседателот Пендаровски по повод смртта на Нејзиното Величество, Кралицата Елизабета II

Претседателот Стево Пендаровски по повод смртта на Нејзиното Величество, Кралицата Елизабета II, упати писмо со сочувство до Неговото Величество Чарлс III Крал на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска. Ваше Величество, Во овие тешки мигови, во име...

Претседателот Пендаровски домаќин на италијанскиот претседател Серџо Матарела

Претседателот Пендаровски домаќин на италијанскиот претседател Серџо Матарела

Претседателот Стево Пендаровски, утре (петок, 9 септември 2022 година) ќе биде домаќин на претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела, кој ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Претседателот Матарела ќе биде пречекан со...

Гостување на претседателот Пендаровски во „Ја сакам Македонија“ на ТВ Сител

Гостување на претседателот Пендаровски во „Ја сакам Македонија“ на ТВ Сител

Претседателот Стево Пендаровски гостуваше на утринската програма „Ја сакам Македонија“ на телевизија Сител каде што зборуваше на тема „Сеќавања за 8 Септември“. Претседателот Пендаровски се осврна на неговите тогашни планови, размислувања и впечатоци, а говореше и за...

Обраќање на претседателот Пендаровски на свечената церемонија на одликувања по повод 8 Септември – Денот на независноста

Обраќање на претседателот Пендаровски на свечената церемонија на одликувања по повод 8 Септември – Денот на независноста

Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Септември - Денот на независноста на Република Северна Македонија, на свечена церемонија денеска ги одликуваше македонските спортисти Оливера Наковска - Бикова, Бранимир Јовановски, Шабан Трстена и Дејан Георгиевски со...

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 8 Септември – Денот на независноста

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 8 Септември – Денот на независноста

По повод 8 Септември - Денот на независноста, делегација од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија во состав од генералниот секретар на Кабинетот, Миле Бошњаковски и аѓутантката на претседателот, полковник Билјана Блажеска, оддадоа почит и положија...

Претседателот Пендаровски и претседателката Чапутова положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Претседателот Пендаровски и претседателката Чапутова положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Словачката Република Зузана Чапутова на Република Северна Македонија, денеска претседателот Пендаровски и претседателката Чапутова положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св....

Прес-конференција Пендаровски-Чапутова: Земјите-членки на ЕУ да го следат принципиелниот однос на Словачка во поддршката на македонските евроинтеграции

Прес-конференција Пендаровски-Чапутова: Земјите-членки на ЕУ да го следат принципиелниот однос на Словачка во поддршката на македонските евроинтеграции

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести ја пречека претседателката на Словачката Република Зузана Чапутова која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет средбата, се...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.