Средба на претседателот Пендаровски со лидерите на ДОМ, Демократски сојуз и ЛДП

Средба на претседателот Пендаровски со лидерите на ДОМ, Демократски сојуз и ЛДП

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов и претседателот на Либерално-демократската партија Горан Милевски, партии кои се дел од владината коалиција. На...

Средба на претседателот Пендаровски со министрите за европски прашања на Ирска и Финска

Средба на претседателот Пендаровски со министрите за европски прашања на Ирска и Финска

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими ирскиот државен министер за европски прашања, Томас Брн и финската министерка за европски прашања Тути Тупураинен, кои се во заедничка посета на Северна Македонија. На средбата беа...

Претседателот Пендаровски во посета на Камењанските водопади во општина Боговиње

Претседателот Пендаровски во посета на Камењанските водопади во општина Боговиње

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во посета на водопадите во село Камењане, каде во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ се сретна со граѓаните од општина Боговиње, каде што се наоѓаат осумте водопади. [gallery...

Изјава на претседателот Пендаровски по 16-та седница на Советот за безбедност

Изјава на претседателот Пендаровски по 16-та седница на Советот за безбедност

Денеска во Кабинетот на претседателот се одржа 16-та седница на Советот за безбедност, на чиј дневен ред беше модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија. По...

Интервју на претседателот Пендаровски во Тема на денот на телевизија Сител

Интервју на претседателот Пендаровски во Тема на денот на телевизија Сител

Во интервју за телевизија Сител, претседателот Стево Пендаровски зборуваше за исходот од Самитот на НАТО, што се одржа во Мадрид, за главните теми за кои дискутираа сојузниците, војната во Украина, упатените покани до Шведска и Финска за членство во Алијансата и...

Интервју на претседателот Пендаровски за МРТ

Интервју на претседателот Пендаровски за МРТ

Во интервју за МРТ, претседателот Стево Пендаровски зборува за постигнатите резултати на Самитот на НАТО во Мадрид, дали Алијансата се косолидира и преземе поодлучни чекори во однос на војната во Украина,  кои активности се преземаат за засилување на источното крило...

Средба на претседателот Пендаровски со британскиот премиер Борис Џонсон

Средба на претседателот Пендаровски со британскиот премиер Борис Џонсон

Претседателот Стево Пендаровски во Мадрид на НАТО Самитот, оствари кратка средба со британскиот премиер Борис Џонсон. На средбата се разговараше за билатералните односи меѓу двете држави, како и за актуелните случувања и...

Учество на претседателот Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Учество на претседателот Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Во рамки НАТО Самитот во Мадрид, претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на третата работна сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет. Сесијата на ниво на шефови на држави и влади, со која претседаваше...

Средба на претседателот Пендаровски со Ентони Блинкен, државен секретар на САД

Средба на претседателот Пендаровски со Ентони Блинкен, државен секретар на САД

Претседателот Стево Пендаровски, на маргините на НАТО Самитот оствари кратка средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен. Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на американската поддршка за македонските европски...

Средба на претседателот Пендаровски со словенечкиот премиер Голоб

Средба на претседателот Пендаровски со словенечкиот премиер Голоб

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на НАТО Самитот оствари средба со Роберт Голоб, претседател на Владата на Република Словенија. Честитајќи го формирањето на новата словенечка влада, претседателот Пендаровски изрази очекување дека ќе продолжи одличниот...

Учество на претседателот Пендаровски на партнерската сесија на Северноатлантскиот совет

Учество на претседателот Пендаровски на партнерската сесија на Северноатлантскиот совет

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на шефови на држави и влади, посветена на партнерствата на НАТО со држави и организации на глобално ниво....

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот канцелар Шолц

Средба на претседателот Пендаровски со германскиот канцелар Шолц

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на неговото учество на Самитот на НАТО, што се одржува во Мадрид, оствари средба со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц. На средбата се разговараше за билатералната...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.