Takimi i Presidentit Pendarovski me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta

11 Janar 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e priti Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, i cili është për vizitë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në këtë takim u shkëmbyen mendime mbi marrëveshjet e përgjithshme bilaterale midis dy shteteve, ku është shprehur kënaqësia e theksuar nga zhvillimi i tyre pozitiv, nëpërmjet bashkëpunimit konstruktiv dhe shkëmbimit të vizitave në nivelin më të lartë.

Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Republika e Shqipërisë, u konstatua në këtë takim, nëpërmjet përkushtimit ndaj marrëdhënieve të mira fqinjësore, japin një kontribut të fuqishëm për prosperitetin, stabilitetin dhe sigurinë e rajonit, si dhe për perspektivën e tij evropiane. Të dy shtetet, si aleate në NATO, japin kontributin e vet edhe në mbrojtjen e vlerave të bashkësisë euroatlantike.

Në kontekstin e aspiratave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, të dy presidentët e konstatuan nevojën për zhbllokim të procesit dhe fillimin e shpejtë të negociatave aderuese të të dy shteteve për anëtarësim në Bashkimin Evropian, që sipas tyre, do të ketë kontribut pozitiv për përparimin e përgjithshëm dhe për stabilitetin e rajonit.

Presidenti Pendarovski dërgoi urime për përzgjedhjen e Republikës së Shqipërisë si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurisë të Kombeve të Bashkuara në periudhën 2022-2023.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Ne, presidentët e Evropës Lindore dhe Qendrore, nga vendet liderët e të cilave e vizituan Kievin gjatë luftës dhe ishin dëshmitarë të pasojave të agresionit rus, nuk mund të heshtim para shkeljes flagrante të të drejtës ndërkombëtare nga Federata Ruse dhe në këtë...