Presidenti Pendarovski do të mbajë fjalim para Këshillit të Sigurimit të OKB-së

20 Shtator 2023 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski, i cili e udhëheq delegacioni shtetëror maqedonas në Asamblenë e Përgjithshme të 78-të të Kombeve të Bashkuara, sot do të mbajë fjalim para Këshillit të Sigurimit, në debatin e hapur me temë: “Ruajtja e qëllimeve dhe parimeve të Kartës së OKB-së nëpërmjet multilateralizmit efektiv: ruajta e paqes dhe sigurisë së Ukrainës”.

Vonë në mbrëmje me orën maqedonase Presidenti Pendarovski do të marrë pjesë në pritjen me rastin e festimit të 30-vjetorit të themelimit të Republikës së Çekisë dhe të Sllovakisë dhe 30-vjetorin e anëtarësimit të të dy shteteve në Kombet e Bashkuara, që e organizuan presidentët Petër Pavell dhe Zuzana Çaputova.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....