Presidenti Pendarovski u takua me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Hungarisë, gjenerallejtënantin Romulus Rusin-Sendi

18 Tetor 2021 | Kumtesat, Takimet

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Hungarisë, gjenerallejtënantin Romulus Rusin-Sendi, i cili është në vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në këtë takim është theksuar se bashkëpunimi ushtarak midis ushtrive të të dy shteteve është një shembull pozitiv për bashkëpunimin, si anëtare të plotfuqishme në NATO dhe u bisedua për përparimin dhe thellimin e tij në të të ardhmen.

Presidenti Pendarovski, duke shprehur falënderimin për mbështetjen për integrimet tona evropiane, si dhe për mbështetjen për anëtarësimin tonë në NATO, e përshëndeti marrjen e komandës së KFOR-it nga Hungaria dhe e shprehu përgatitjen tonë për bashkëpunim.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...