Takimi i Presidentit Stevo Pendarovski me kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lejen

1 Tetor 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski, sot në Sofje u takua me kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lejen.

Në këtë takim u bisedua mbi krizën aktuale energjetike ku Presidenti Pendarovski shprehu pritjen për ndihmë nga Komisioni Evropian në kontekstin e solidaritetit evropian në ballafaqimin me krizën.

Bashkëfolësit biseduan edhe për procesin e skriningut si një fazë e rëndësishme në negociatat aderuese për anëtarësim në Bashkimin Evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Presidenti Pendarovski theksoi se vendi është i përgatitur t’i bëjë reformat e nevojshme në fushat kryesore, si pjesë e procesit të aderimit.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....