Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете ми да ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј,...

Учество на претседателот Пендаровски на Светскиот економски форум во Давос

Учество на претседателот Пендаровски на Светскиот економски форум во Давос

Претседателот Стево Пендаровски од денеска, 23 мај 2022 година, понеделник, ќе учествува на Годишниот состанок на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос, Швајцарската Конфедерација. Предвидено е утре, 24 мај 2022 година, вторник, претседателот Пендаровски...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани, Ми претставува особена чест и задоволство да ви го честитам 23 Мај,...

Претседателот Пендаровски на пречекот на трофејот на Светското првенство на ФИФА

Претседателот Пендаровски на пречекот на трофејот на Светското првенство на ФИФА

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на промотивниот настан за пречекот на ФИФА трофејот, во рамки на глобалната турнеја во пресрет на Светското фудбалско првенство, коешто ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември оваа година во Катар. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите

Претседателот Стево Пендаровски, во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите, денеска прими делегација на заедницата на Власите во нашата држава. Честитајќи го претстојниот празник, претседателот Пендаровски го истакна значајниот придонес што претставниците на...

Полагање цвеќе по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Полагање цвеќе по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Делегација од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, составена од заменик генералниот секретар, Билјана Радева и советникот за надворешна политика, внатрешна политика и уставни прашања, д-р Александар Љ. Спасов, по повод 24 Мај – Денот на...

Средба на претседателот Пендаровски со Мајк Зафировски и претставници на „Македонија 2025“

Средба на претседателот Пендаровски со Мајк Зафировски и претставници на „Македонија 2025“

Претседателот Пендаровски денеска го прими Мајк Зафировски, ко-основач на „Македонија 2025“, заедно со претставници на организацијата. На средбата се разговараше за заклучоците и за првичните реакции од 11-то издание на самитот на...

Претседателот Пендаровски со сопругата ја посетија изложбата „Мојот свет во боја“ на Вероника Љоровска

Претседателот Пендаровски со сопругата ја посетија изложбата „Мојот свет во боја“ на Вероника Љоровска

Претседателот Стево Пендаровски со сопругата, Елизабета Ѓорѓиевска ја посетија изложбата на Вероника Љоровска „Мојот свет во боја“ во просториите на Домот на култура „Кочо Рацин“ – Скопје. Ова е првата самостојна изложба на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот беа забрзаната дигитална трансформација, регионалната соработка и иновациите. ...

Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов

Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Амир Дестанов, ученик во ООУ „Браќа Рамиз и Хамид“, Шуто Оризари, кој на натпреварот по математика на „Кенгур 2022“  освои трето место и е вклучен во активностите на „Дневниот центар за деца на улица“. [gallery...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на настанот „ Политичкиот дијалог за дебелина во земјите на Западен Балкан“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на настанот „ Политичкиот дијалог за дебелина во земјите на Западен Балкан“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на настанот „Политичкиот дијалог за дебелина во земјите на Западен Балкан“ што се одржа во Скопје, во организација на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа. Во своето...

Претседателот Пендаровски го прими ученикот со натпросечна интелигенција Македон Димитриевски

Претседателот Пендаровски го прими ученикот со натпросечна интелигенција Македон Димитриевски

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Македон Димитриевски, ученик во второ одделение во ОУ „Лирија“ од Тетово, кој поседува натпросечна интелигенција. Во разговорот со Македон, претседателот беше запознаен со...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.