Средба на претседателот Пендаровски со претставници од Народна техника и Сојузот на пронаоѓачи и автори на технички унапредувања на Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со претставници од Народна техника и Сојузот на пронаоѓачи и автори на технички унапредувања на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници од Народна Техника и од Сојузот на пронаоѓачи и автори на технички унапредувања на Македонија (СПАТУМ). На средбата, соговорниците го информираа претседателот Пендаровски...

Седница на Советот за безбедност

Седница на Советот за безбедност

На 1 ноември 2023 година (среда) со почеток во 12:00 часот во Кабинетот на претседателот ќе се одржи 19-та седница на Советот за безбедност. На дневен ред на седницата ќе биде безбедносната состојба во државата и евро-атлантскиот регион. На седницата, покрај членовите...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен

Претседателот Стево Пендаровски ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, која престојува во посета на Република Северна Македонија. На средбата беше разговарано за процесот на пристапните преговори на...

Претседателот Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците на третата Школа за политики

Претседателот Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците на третата Школа за политики

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила „Билјана“ во Охрид, ги додели сертификатите на учесниците на Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование за 2023 година. [gallery...

Ѓоргиевска на затворањето на 7. Меѓународен психијатриски конгрес

Ѓоргиевска на затворањето на 7. Меѓународен психијатриски конгрес

Сопругата на претседателот, г-а Елизабета Ѓоргиевска, вчеравечер имаше завршно обраќање на свеченото затворање на 7. Меѓународен психијатриски конгрес, којшто од 26 до 29 октомври 2023 година се одржуваше во Охрид. На 7-миот Македонски психијатриски конгрес со...

Петти модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Петти модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Школата за политики за 2023 година беше заокружена викендов во Охрид со одржувањето на петтиот модул, насловен „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформациите“. [gallery...

Претседателот Пендаровски „Лице в лице“ во гостиварското село Тумчевиште

Претседателот Пендаровски „Лице в лице“ во гостиварското село Тумчевиште

Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ го посети гостиварското село Тумчевиште. Во Тумчевиште, претседателот Пендаровски се сретна и поразговара со претставничките на локалното здружение на жени фармери „Моја Фарма“...

Обраќање на Елизабета Ѓоргиевска на презентацијата на националните наоди од меѓународната ХБСЦ студија „Однесувања поврзани со здравјето кај децата на училишна возраст“

Обраќање на Елизабета Ѓоргиевска на презентацијата на националните наоди од меѓународната ХБСЦ студија „Однесувања поврзани со здравјето кај децата на училишна возраст“

Сопругата на претседателот, г-а Елизабета Ѓоргиевска, на Филозофскиот факултет во Скопје имаше поздравно обраќање на презентацијата на националните наоди од меѓународната ХБСЦ студија „Однесувања поврзани со здравјето кај децата на училишна возраст (11, 13 и 15...

Претседателот Пендаровски ја посети изложбата „Ромски партизани – фотографии и биографии“

Претседателот Пендаровски ја посети изложбата „Ромски партизани – фотографии и биографии“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети изложбата „Ромски партизани – фотографии и биографии“ чиј автор е Даниел Петровски, а е во организација на Здружението на љубители на ромска фолклорна уметност „Романо Ило“ – Скопје. [gallery...

Претседателот Пендаровски „Лице в лице“ во Радовиш

Претседателот Пендаровски „Лице в лице“ во Радовиш

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“, денеска беше во Општина Радовиш. Во рамки на посетата, претседателот Пендаровски се сретна со претставници на Здружението на инвалиди на трудот. Претседателот на здружението Васко...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Почитувани граѓани, На овој ден, пред точно 130 години, шестмина млади луѓе ја основаа македонската револуционерна организација која успеа да...

Претставник на Кабинетот на претседателот оддаде почит пред споменикот на Гоце Делчев по повод „23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба“

Претставник на Кабинетот на претседателот оддаде почит пред споменикот на Гоце Делчев по повод „23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба“

По повод одбележувањето на „23 Октомври - Ден на македонската револуционерна борба“, висок претставник на Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија денеска положи свежо цвеќе и оддаде почит на македонскиот револуционер Гоце Делчев пред неговиот...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.