Intervista e Presidentit Pendarovski për RTM-në

1 Korrik 2022 | Intervistat

Në intervistën për RTM-në, Presidenti Stevo Pendarovski flet mbi arritjet në Samitin e NATO-s në Madrid, a u konsolidua Aleanca dhe a ndërmori hapa më vendimtarë në lidhje me luftën në Ukrainë, cilat aktivitete do të ndërmerren për përforcimin e degës lindore të NATO-s, si dhe mbi vendimin për ftesë të Suedisë dhe Finlandës në Aleancë. Në këtë drejtim, Presidenti e komentoi krizën e sigurisë në Evropë dhe se a është mbështetja për Ukrainën e qëndrueshme në afat më të gjatë.

Presidenti Pendarovski në këtë intervistë foli edhe mbi politikën e zgjerimit të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor, mbi propozimin francez për zhbllokim të procesit integrues, mbi Marrëveshjen për fqinjësi të mirë me Bullgarinë dhe u përgjigj do të konvokohet takim i ri liderësh në lidhje me këto çështje.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit