Intervista e Presidentit Pendarovski për Televizionin 24

17 Nëntor 2022 | Intervistat

Presidenti Stevo Pendarovski në intervistën për Televizionin 24 i shprehu qëndrimet e veta për temat aktuale të politikës së jashtme dhe të brendshme në vend.

Protestat studentore, ndryshimet e Kushtetutës dhe pasojat eventuale, rasti i Onishçenkos dhe ASN, paralajmërimet për bombat në shkollat e mesme, ishin një pjesë e çështjeve në intervistë.

Presidenti foli edhe mbi pozitën tonë si vend anëtar në NATO nëpër prizmin e luftës në Ukrainë, si dhe mbi pritjet nga negociatat aderuese për anëtarësim në BE në aspektin e marrëdhënieve me Bullgarinë.

Në lidhje me protestat studentore, Presidenti konsideron se kërkesat e tyre kanë bazë dhe i bëri thirrje pushtetit dhe opozitës që t’i ndihmojnë studentët.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski për vizitë në Nju-Xhersi

Presidenti Pendarovski për vizitë në Nju-Xhersi

Presidenti Stevo Pendarovski në suazat e vizitës së punës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me rastin e pjesëmarrjes në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, dje e vizitoi Nju-Xhersin. I shoqëruar nga bashkëshortja, Elizabeta Gjorgievska, Presidenti...